در اینجا می‌توانید پاسخ پرسش‌های متداولی که عمدتاً در زمینه‌های مختلف آموزش موسیقی با آن‌ها مواجه می‌شوید را مشاهده و مطالعه کنید. در صورتی که پرسش یا پرسش‌های شما در این صفحه نیست می‌توانید برای دریافت پاسخ با ما تماس بگیرید.

 

کلاس های موسیقی چند روز در هفته برگزار میشود و مدت هر جلسه چقدر است؟

در کانون موسیقی دایره به طور معمول یک جلسه در هفته کلاس برگزار میشود و معمولا مدت زمان هر کلاس برای کلاس های ساز نیم ساعت و کلاس‎های موسیقی مادر-کودک یک ساعت است.

بازگشت به سؤالات

چه سازهایی در آموزشگاه دایره تدریس میشود؟

کمانچه، سنتور، تمبک، تار، ویولن، پیانو و همچنین مبانی موسیقی از جمله سلفژ، هارمونی و اصول آهنگسازی

بازگشت به سؤالات

متوسط یادگیری ساز چقدر است؟

یادگیری هنر موسیقی نیز مانند سایر هنرها نیاز به تمرین و علاقه و استعداد دارد. با توجه به اینکه استعداد و علاقه و میزان تمرین و پشتکار همه مثل هم نیست از طرفی هم همه سازها مثل هم نیستند، نمی توان زمان متوسطی برای یادگیری ساز در نظر گرفت. از طرفی یادگیری موسیقی و نوازندگی یک ساز، چیزی نیست که در جایی تمام شود و ما بتوانیم نقطه وسط یادگیری را حساب کنیم. اما در کل برای یادگیری هر نوع سازی حداقل باید دو سال به طور پیوسته تحت آموزش بود و تمرینات روزانه را به درستی انجام داد.

بازگشت به سؤالات

آموزش موسیقی از روی نت بهتر است یا به صورت شنیداری (گوشی)؟

قطعا موسیقی یک هنر شنیداری است و تقویت گوش و یادگیری درست شنیدن و تقلید کردن در موسیقی نقش مهمی دارد. درست مثل یادگیری زبان. اما با توجه به پیشرفت دانش و تعدد شیوه‎های آموزشی موسیقی و یادگیری موسیقی به صورت گوشی یادگیری کاملی نیست و هنرجوی موسیقی را دچار معضل می کند. به عنوان مثال در سیستم آموزش سوزوکی نیز معتقدند که ما باید موسیقی را همانگونه یاد بگیریم که کودکان زبان مادری را یاد میگیرند. یعنی اول با شنیدن و تقلید کردن می آموزند و بعدها به مدارس می روند و قواعد و دستور زبان و خواندن و نوشتن را می آموزند.

بازگشت به سؤالات

آیا آوردن ساز در جلسه اول الزامی است؟ از کجا باید ساز مناسب تهیه کرد؟

خیر، بهتر است پس از شرکت در اولین جلسه کلاس با مشورت استاد، ساز مناسب تهیه شود.

بازگشت به سؤالات

سخت ترین و آسان ترین ساز کدام است؟

این سوالی است که بعضا از سوی هنرجویان شنیده می شود. باید گفت چیزی به نام سخت ترین ساز یا آسان ترین ساز وجود ندارد و سختی و راحتی یادگیری هر ساز به استعداد و روحیه آن هنرجو نیز بستگی دارد. همان طور که در مدرسه برخی از دانش آموزان در درس هایی مثل تاریخ و جغرافی قوی هستند و در درسی مثل ریاضی مشکل دارند و برخی دیگر برعکس هستند، در موسیقی نیز این حالت وجود دارد و ممکن است یادگیری پیانو برای یک هنرجو آسان باشد اما یادگیری سازی مثل ساکسیفون برایش بسیار مشکل باشد و یا برعکس.

بازگشت به سؤالات

کودکان از چه سنی می توانند موسیقی را یاد بگیرند؟

آموزش مستقیم به صورت (قدم به قدم) برای کودکان باید بالای سه سالگی صورت گیرد ولی پرورش خلاقیت و مهارت ها با استفاده از بازیهای آوازی، ریتمیک و… زیر سه سال هم میسر است. یادگیری موسیقی از سن 3 سالگی به وسیله آموزش موسیقی کودکان ،امکان پذیر است.

بازگشت به سؤالات

منظور از کلاس مادر و کودک چیست؟

به طور کلی کارگاه های مادر-کودک با هدف پرورش خلاقیت و مهارت برای کودکان تشکیل می‎شود. همچنین بالا بردن مهارت اجتماعی و ارتباطی در سنین ابتدایی کودک به عنوان سالهای طلائی آموزش و پرورش، تشکیل می شود، هدایت کارهای عملی مادران و کودکشان در خلال فعالیت‎های مشترک عملی و تجربی به صورت گروهی در کلاس انجام می‎شود و این فعالیت‎های ساده با تکرار برای پرورش مهارت برای کودک و آموزش برای مادر صورت می‎گیرد. که طی این کارگروهها مادر و کودک زمان بیشتری را با آرامش به خلق اثر یا خلاقیت و حتی انجام کاری ساده می‎پردازند که به مانوس شدن مادر و کودک بیشتر از پیش کمک می کند همچنین شناسایی ناهنجاری های کودک و مادر و برطرف کردن آن در این جمع ها صورت می پذیرد.

بازگشت به سؤالات

از چه سنی تا چه سنی کودکان می توانند در کلاس های مادر-کودک آموزشگاه دایره شرکت کنند؟

به طور کلی آموزشگاه دایره در سه گروه سنی برای کودکان تقسیم بندی شده است:

1) زیر یک سال و یک سال 2)یک سال الی دو سال 3) دو سال الی دو سال و نیم

بازگشت به سؤالات

برای شرکت در کلاس های مادر-کودک حتما باید از دوره اول شروع کرد؟

خیر، با توجه به رنج سنی کودک سعی می شود تا در هر دوره مناسب و در یک رنج سنی قرار بگیرد.

بازگشت به سؤالات

محتوای کلاس مادر و کودک چیست و معمولا دوره کلاس ها چند جلسه است؟

10 جلسه هر دوره از فعالیت‎هایی مشخص به صورت بازیهای ریتمیک، بازی‎های آوازی، بازی‎های حرکتی و بازی‎های گفتاری تشکیل می‎شود، این دوره‎ها در  دایره با نگرش ارف- شول‎ورک انجام می‎شود.

بازگشت به سؤالات

موسیقی پاپ چیست؟

موسیقی پاپ به انگلیسی (Pop music ) که در اصل به معنی موسیقی عامه‌پسند (popular) می‌باشد) یک سبک از موسیقی عامه‌پسند است و معمولاً در مقابل موسیقی کلاسیک و فولک (محلی) قرار می‌گیرد و از آن‌ها متمایز است. با این حال هنرمندان این سبک در سبک‌های راک، هیپ‌هاپ، دنس، ریتم اند بلوز (R&B) و کانتری هم می‌توانند فعالیت داشته باشند و این باعث می‌شود که تبدیل به سبکی انعطاف‌پذیر شود. عبارت «موسیقی پاپ» همچنین می‌تواند به یک زیرسبک خاص (درون پاپ) اشاره داشته باشد مانند سافت راک و پاپ/راک. پاپ معمولاً به عنوان موسیقی‌ای تعریف می‌شود که به شکل تجاری تهیه می‌شود یا هدف تولید آن سود مالی است. بنا به تعریف سایمون فریت، منتقد موسیقی و جامعه‌شناس متخصص موسیقی مردم پسند، موسیقی پاپ بیشتر به عنوان یک صنعت شناخته می‌شود نه هنر. البته این موسیقی را می‌توان در حیطه بازار، ایدئولوژی، تولید و زیبایی‌شناسی هم معنا کرد. درواقع، پاپ طوری طراحی شده که «برای همه جالب باشد» و الزاما«از هیچ جای خاصی نیامده» و قرار هم نیست «سلیقه خاصی را اعمال کند».

اما سبک موسیقی پاپ که در ابتدا از آن صحبت شد تنها کمی قبل از راک به وجود آمد، یعنی حدود دهه­ی ۴۰ـ۵۰ میلادی. در این سبک که ممکن بود تنها با ساز اجرا شود یا همراهی ساز و خواننده را در خود داشته باشد تا حدود زیادی از عناصر موسیقی کلاسیک استفاده می­شد. ساز بندی­ها تا حدودی شبیه ارکسترهای کوچک و خانگی کلاسیک بود، به جز اینکه از درامز که در موسیقی جز استفاده­ی فراوان داشت به جای سازهای کوبه‎ای استفاده شد. بداهه­نوازی هم مانند سایر موسیقی های مردمی (پاپ)جزئی جدا نشدنی از این موسیقی بود. به مرور زمان با پیشرفت تکنولوژی و ابداع سینتی سایزرها، موسیقی الکترونیک بیش از پیش وارد این سبک از موسیقی شد تا جایی که امروزه کمتر موسیقی پاپی را می­توان یافت که تماما از سازهای ارکستری استفاده کرده باشد. در طی زمان و با پیشرفت این موسیقی سبک­هایی همچون ترنس و دیسکو نیز در زیر مجموعه­ی همین سبک به وجود آمدند که از خصوصیات ترنس و دیسکو می­­توان به درامز و باس با صدای بسیار بلند و کر کننده اشاره کرد.

بر خلاف تصور همگان موسیقی پاپ هیچ گاه محبوب ترین موسیقی میان مردم  ـ یا به تعبیری عام پسندترین سبک از موسیقی های پاپ ـ نبوده. از اواخر قرن نوزدهم تا حدود دهه ی ۵۰ میلادی سبک جز از پرطرفدارترین سبک­های موسیقی بوده و پس از آن تا اواسط دهه­ی نود سبک راک و از آن زمان تا به امروز موسیقی متال و رپ از پرطرفدارترین سبک های موسیقی بوده­اند.

بازگشت به سؤالات